Start Aktualności X Kongres Związku Górnośląskiego
X Kongres Związku Górnośląskiego
poniedziałek, 03 października 2022 07:53

W sobotę 1 października 2022 roku w Chorzowie obradował X Kongres Związku Górnośląskiego, który odbył się w przepięknym Starochorzowskim Domu Kultury.

Ta najstarsza organizacja regionalna wybrała władze na lata 2022-2026. Podczas X Kongresu Związku Górnośląskiego na prezesa wybrany został ponownie Grzegorz Franki. To już jego trzecia kadencja, jest tym samym najdłużej sprawującym tę funkcję w ponad 30 letniej historii organizacji. Grzegorz Franki zaapelował o jedność w Związku Górnośląskim i uszanowanie różnorodności.

 

 

Gościem kongresu był Michał Pierończyk, świeżo wybrany prezydent Rudy Śląskiej. W wyborach otrzymał poparcie lokalnych kół Związku Górnośląskiego. Wystąpił w tradycyjnym stroju śląskim. Prezydent Michał Pierończyk podziękował za poparcie członków Związku i zaznaczył jak bardzo ceni tą organizację.

 

Do zarządu Związku Górnośląskiego wybrani zostali: Leszek Boniewski – wiceprezes ZW PSL woj. śląskiego i Waldemar Szendera – członek zarządu wojewódzkiego PSL.

Związek Górnośląski – jest dobrowolnym stowarzyszeniem, które zrzesza osoby identyfikujące się z wartościami, jakie symbolizuje Górny Śląsk. Celem stowarzyszenia jest podtrzymywanie świadomości mieszkańców Górnego Śląska o historii regionu, pielęgnowanie śląskiej gwary i zwyczajów, odpowiedzialność za dziedzictwo kulturalne i bogactwo przyrodnicze oraz utrzymywanie łączności z Górnoślązakami będącymi poza granicami regionu i kraju. Związek swoje cele chce osiągać przez działalność wydawniczą, naukową, artystyczną, oświatową, towarzyską i krajoznawczą, a także pomocniczą. Związek liczy obecnie: 76 kół, bractw i kręgów. Związek wydaje czasopismo „Nasza Gazeta”.

 

 

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj21
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1746
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3389
mod_vvisit_counterOd poczatku1624791

Aktualnie: gości 6, 
botów 1 połączonych
Dzisiaj: Cze 15, 2024
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!