Start Aktualności OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RUCHU LUDOWEGO
OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RUCHU LUDOWEGO
poniedziałek, 31 października 2022 08:46

W sobotę 29 października br. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Ruchu Ludowego. 31 października przypadnie 77. rocznica śmierci Wincentego Witosa. Z tej okazji ludowcy udali się na pielgrzymkę do Jasnej Góry. W częstochowskim sanktuarium o godz. 9.30 odbyła się msza św. w intencji ruchu ludowego i zmarłych ludowców. Uczestnicy pielgrzymki modlili się m.in. za pokój w Polsce i na świecie.

Po mszy delegacja w Kaplicy Pamięci Narodu złożyła hołd bohaterom narodowym i ruchu ludowego – w tym Wincentemu Witosowi. W 1994 w kaplicy wmurowane zostały tablice poświęcone Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi.

Wincenty Witos wraz z Stanisławem Mikołajczykiem utworzył w sierpniu 1945 Polskie Stronnictwo Ludowe. W dwudziestoleciu międzywojennym trzykrotnie sprawował funkcję premiera. Jego rząd został obalony w trakcie przewrotu majowego dokonanego w 1926 przez Józefa Piłsudskiego.

Wojciech Korfanty był polskim przywódcą narodowym Górnego Śląska. Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii Śląska i walki o jego przyłączenie do Polski. Współpracował z Romanem Dmowskim – politykiem, który był współzałożycielem Narodowej Demokracji. Dmowski postulował za utworzeniem państwa narodowego, jego koncepcja zakładała polonizację ludności niepolskiej.

Po uroczystościach odbyło się wyjazdowe Posiedzenie Rady Naczelnej PSL pod przewodnictwem byłego premiera Waldemara Pawlaka, gdzie jednym z punktów był omawiany program wyborczy adresowany do młodych, seniorów i jak określono, ludzi ciężkiej pracy, czyli osób aktywnych zawodowo.

W pielgrzymce i w obradach Rady Naczelnej wzięli udział górnicy, członkowie ZP PSL w Katowicach pod przewodnictwem prezesa Leszka Boniewskiego.

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj66
mod_vvisit_counterW tym tygodniu440
mod_vvisit_counterW tym miesiącu10039
mod_vvisit_counterOd poczatku1641611

Aktualnie: gości 4 połączonych
Dzisiaj: Lip 24, 2024
Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach,
Powered by Joomla!